2014-04-25

Streets of Oxford. Photos

Following the previous post I wanted to show some more photos of streets in Oxford. The place is truly beautiful and maybe it is the fact that I spent there a few weeks made the city so close to me but I really feel it is one of the most charming places I have been to. Nawiązując do poprzedniego postu chciałam pokazać trochę więcej zdjęć ulic Oksfordu. Miejsce jest naprawdę piękne i może to fakt, że spędziłam tam parę tygodni sprawił, że miasto jest mi tak bliskie, ale naprawdę mam poczucie, że jest to jedno z najbardziej czarujących miejsc w których byłam.


As the city isn’t that large, at least its main historic part, after visiting what I wanted to see I loved to take long lonely walks exploring its narrow backstreets. Why backstreets? Because I don’t like crowds and Oxford is eagerly visited city. So I rather chose for my walks places where I could escape loud streams of people. Skoro miasto nie jest tak duże, przynajmniej jego główna, historyczna część, po zwiedzeniu już miejsc, które chciałam zobaczyć uwielbiałam chodzić na długie samotne spacery po wąskich bocznych uliczkach. Dlaczego bocznych? Ponieważ nie lubię tłumów a Oksford jest chętnie odwiedzanym miastem. Dlatego chętniej zapędzałam się w miejsca gdzie mogłam uciec od głośnych strumieni ludzi.
the fragment of Radcliffe Camera in the background
W tle fragment Radcliffe Camera
Bodleian Library
in the background Bridge of Sighs seen from Bodleian Library
w tle Most Westchnień, widziany z Bodleian Library
Christ Church Meadow
I think this is mainly this historical and intimate atmosphere of the city that I like so much. The fact that it is so small and you can so easily escape the crowds and at the same time have the feeling you are in the place of great historical, cultural and academic significance. Myślę, że to głównie historyczna i kameralna atmosfera miasta jest tym co tak bardzo mi się podoba. Fakt, że jest tak małe i że bez problemu można uciec od tłumów, a równocześnie mieć poczucie, że jest się w miejscu tak istotnym z punktu widzenia historii, kultury i nauki.
a little park behind St Catherine's College
park za St Catherine's College
Do you like aimlessly wandering along the streets and getting lost in places you visit or do you rather prefer well-planned sightseeing tour? What are your ideas of getting to know new places? Lubicie spacerować ulicami bez celu i gubienie się w miejscach, które odwiedzacie czy raczej wolicie mieć dokładny plan zwiedzania? Jakie są Wasze pomysły na poznawanie nowych miejsc?

9 comments:

 1. W moim przypadku zależy to od sytuacji, jeśli jestem w danym miejscu na jeden/ dwa dni to lubię mieć wszystko zaplanowane, ale jeśli spędzam w danym miejscu około tygodnia bądź dłużej, to chętnie pogubię się w jakiś krętych uliczkach :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. To podobnie jak ja :) lubię sobie poczytać o danym miejscu i mieć jakiś tam plan, ale bardzo cenie sobie czas spędzony na właśnie takim włóczeniu się bez celu i poznaniu trochę atmosfery miejsca. To co jakieś wspólne zwiedzanie w najbliższej przyszłości? ;)

   Delete
  2. Z Tobą zawsze chętnie :)))

   Delete
 2. I have been to Oxford more than 4 years ago and I can see that this city has not changed much since. It's still so charming and lovely! Great snapshots :). They bring back great memories :).

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi Agness, thank you. I have been to Oxford a while ago as well but spent a few weeks there and still would love to come back one day :)

   Delete
 3. Lovely old buldings, I like this street between walls - looks amazing.

  ReplyDelete
  Replies
  1. I love them too. The whole centre of Oxford is beautiful :)

   Delete
 4. I completely agree, Oxford is so charming. At the time, I was devastated when I didn't get into university there (many years ago now) because I'd completely fallen in love with the charm of the town. Lovely photos :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi Charlie, I totally understand you were sad, Oxford seems a perfect town to study though I had no chance to check it myself :)

   Delete